Media

Kategorie

Prasa


Wywiad z Dominiką Matuszak – organizatorką koncertów na wodzie Relacja z Koncertu Noworocznego Relacja z Koncertu Świątecznego – zespół Brathanki w Filharmonii Pomorskiej Express Bydgoski, 10.07.2015: Grzegorz Turnau z przyjaciółmi w niedzielnym koncercie „Rzeki Muzyki”

bydgoszcz24.pl, 08.07.2015: Grzegorz Turnau w amfiteatrze przy Operze Nova

infofordon.pl, 08.07.2015: W NIEDZIELNYM KONCERCIE Z CYKLU „RZEKA MUZYKI” WYSTĄPI GRZEGORZ TURNAU.

bydgoszcz24.pl, 09.08.2015: Tłumy na koncercie w hołdzie Annie German

bydgoszcz.naszemiasto.pl, 07.08.2015: Rzeka Muzyki pamięci Anny German. Do Bydgoszczy przyjadą wyjątkowi artyści

express bydgoski, 17.07.2015: Z Lutosławskim i Tuwimem na plaży

Express Bydgoski, 28.08.2015: Koncertowy koniec wakacji nad Brdą

bydgoszcz24.pl, 05.07.2015: Na „Rzekę Muzyki” bydgoszczanie zagłosowali nogami

bydgoszcz24.pl, 26.07.2015: W "Rzece Muzyki" koncert na 2 duety, 4 serca i 8 rąk

Wybrane relacje prasowe

dotyczące moderowania wybranych wydarzeń kulturalnych


Scena na wodzie, a miejsce dla publiczności - na moście. W takiej wyjątkowej scenerii grana jest muzyka niemal każdego gatunku.


Podczas koncertów I edycji „Rzeki muzyki” występuje 70 artystów z trzech krajów: Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i z Polski - wymienia Dominika Matuszak, koordynatorka miejskiego festiwalu.

Klimat amfiteatru przy Operze Nova, urok Wyspy Młyńskiej i magia mostów sprawiają, że każdy koncert jest wyjątkowy - mówi Dominika Matuszak. - Co tydzień przybywa nam publiczności, co pokazuje, że ten projekt to strzał w dziesiątkę. Bydgoszczanie oczekują i potrzebują kulturalnych wydarzeń, podanych w przystępnej i pięknej formie. 

Express bydgoski

http://kultura.express.bydgoski.pl/315416,Rzeka-muzyki-glosne-premiery-i-ciekawe-wydarzenia-ciagle-przed-nami.html

Koncert rozpoczął się od "Libertanga" Astora Piazolli na hip-hopową nutę, potem popłynęła muzyka z "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego. – Będzie to część druga "Lato". Zabrzmi motyw burzy, w którym będziemy zaklinać wszelkie możliwe zmiany meteorologiczne w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut – zapowiedziała Dominika Matuszak, przypominając perypetie pogodowe koncertu sprzed tygodnia. A potem, koncert potoczył się jak zawsze, czyli były brawa, owacje i bisy.

Prowadząca koncerty “Rzeka Muzyki” Dominika Matuszak przywitała zgromadzonych w wypełnionej po brzegi sali hotelu Słoneczny Młyn z radością i przykrością. I to wcale nie ze względu na deszcz, który uniemożliwił przeprowadzenie koncertu w amfiteatrze przy Operze Nova. – Z radością, że po raz 9. już możemy spotkać się w tak wybornym gronie na wieczorze pełnym muzycznych fajerwerków. Z przykrością, że to już ostatnia niedziela pierwszej edycji koncertów z cyklu “Rzeka Muzyki” – powiedziała, ale ogłosiła też, że prezydentRafał Bruski zapowiedział nowy cykl koncertów nad Brdą. – Co tydzień w jego imieniu zapraszaliśmy państwa na koncerty, które gromadziły nawet 1,5-tysieczną publiczność. Co tydzień proponowaliśmy zupełnie inne brzmienie: od muzyki klasycznej, przez operę i operetkę, jazz, aż do melodii klezmerskich – przypomniała wspaniałe muzyczne wieczory tego lata.

Zapowiadająca koncert “Na niwie akordeonu” Dominika Matuszak zapewniła, że brzmienie tego instrumentu podczas dzisiejszego wieczoru różnić się będzie od tego, który może kojarzyć się z z przyśpiewkami u cioci na imieninach. – Są tacy wirtuozi akordeonu, którzy absolutnie zmieniają jego oblicze– powiedziała.

bydgoszcz24.pl


Festiwal Polskich Akademii Muzycznych:

„…prowadzącą wszystkie festiwalowe koncerty - Dominikę Matuszak, co czyniła z pewnym nawet urokiem i naturalnym wdziękiem. Nb. żałowałem, że nie notowałem sobie niektórych przynajmniej wypowiedzianych przez nią anegdot, których usłyszałem tu bodaj najwięcej niż w całym swoim życiu. Stąd ten żal...”

Adam Rozlach, Polskie Radio 1

Źródło : www.interpiano.pl, 10.05.2012


Wawer Music Festival

„Publiczność i ja byliśmy w niemałym szoku widząc i słuchając Dominikę, dziewczynę o wielu talentach, w tym muzycznych. Brawo za odwagę, umiejętności i fantazję. Było wspaniale.”

Prof. Jarosław Drzewiecki, o moderowaniu i grze na fortepianie podczas koncertu Wawer Music Festiwal,

Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100004470630051&fref=ts, 3.12.2013, 3.06.3013

„Gospodynią wieczoru była Dominika Matuszak, jak zwykle dobrze przygotowana i prezentująca się pięknie, stylowo. Pani Dominika przytoczyła przed wystąpieniem Gościa (Stanisława Leszczyńskiego – dyr. Narodowego Instytutu F. Chopina) maksymę, że wspomnienia są jednym rajem, z którego trudno nas wypędzić i znalazło to potwierdzenie w wystąpieniu.”

Alicja Jurczyk, Koncert Wawer Music Festival’

Źródło: recenzja koncertu www.interpiano.pl , 18.03.2013

„Gospodynią wieczoru była Dominika Matuszak, jak zwykle perfekcyjnie przygotowana do programu koncertu, w błękitnej sukni (odsłaniającej kobiece wdzięki), wyglądała bardzo powabnie i młodzieńczo,”

Alicja Jurczyk, Koncert Wawer Music Festival’

Źródło: recenzja koncertu www.interpiano.pl , 20.12.2013r.


Projekt „List z przeszłości” (historia Heleny Bembinstówny) dla Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Bydgoszczy oraz w trakcie uroczystości rocznicowych:

„List Heleny po raz pierwszy przeczyta we wtorek w Białych Błotach, podczas uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej, licealistka Dominika Matuszak. - Nie będzie mi łatwo - zdradza. - Podczas lektury łzy same napływają do oczu. 20-letnia Helenka pisała o swojej niewinności, młodym wieku, prosiła o białe kwiaty na grób. To pokazuje, jakim koszmarem była wojna dla ludzi tak młodych jak ja.”

Źródło: Gazeta Wyborcza, 1.09. 2009

„W Białych Błotach list przeczytała wczoraj Dominika Matuszak. - Niesamowita była nie tylko sama treść tego listu, ale reakcja ludzi wsłuchujących się w ten szczególny testament. Historia Heleny uświadomiła nam, że 70 lat temu to miejsce wyglądało inaczej niż dzisiaj. Dzięki niej, młodzi ludzie mają szansę spojrzeć na historię inaczej, bo poprzez tragedię pojedynczego człowieka, a nie poprzez fakty z książek czy suche statystyki - mówi licealistka.”

Źródło: Gazeta.pl, 2.09.2009

„Takich tłumów młodzieży na Starym Rynku dawno nie było. Gdy licealistka Dominika Matuszak weszła na scenę i zaczęła czytać słowa "kochani rodzice, ja ginę niewinnie", na placu zaległa cisza.”

Źródło: Gazeta.pl,15.09.2009


Recitale z cyklu „Chopin przyjechał”:

„Jolanta Kwaśniewska podarowała dzieciom koncert chopinowski w wykonaniu dwojga pianistów z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Agaty Gładysiak i Adama Kośmieja. Zapowiadała Dominika Matuszak. Koncert odbywał się w hallu, gdzie ustawiono fortepian. Życie kliniki toczyło się normalnie. Co chwilę przybywały na badania matki i ojcowie z dziećmi. Korytarzem przejeżdżały łóżka z ciężko chorymi dziećmi po zabiegach i chemioterapii. Na krzesełkach zasiadły dziewczynki i chłopcy z oddziału, wiele z nich przebywa tutaj nawet dwa lata, więc szpital jest – z konieczności - ich drugim domem. Byli lekarze i pielęgniarki.”

Źródło: Gdańsk, www.wybrzeże24.pl, 1.06.2010

„Jak powiedziała prowadząca koncert Dominika Matuszak - dwusetna rocznica urodzin wielkiego polskiego kompozytora, "poety fortepianu", wymaga godnej oprawy. Z myślą o tych wszystkich, którzy rozkochani są w muzyce Mistrza, ale także tych, którzy zetkną się z nią być może po raz pierwszy, organizatorzy projektu "Chopin przyjechał", już od ubiegłego roku docierają do nieco mniejszych miejscowości całej Polski. Na rynkach, placach, w szkołach, kościołach i domach kultury, utalentowani pianiści grają te najsławniejsze i najbardziej wzruszające utwory Fryderyka Chopina. Na maj organizatorzy zaplanowali około 30 koncertów, czyli tyle, ile Chopin zagrał przez całe swoje życie. Cykl koncertów wykraczapoza granice naszego kraju i dociera na Białoruś, Litwę i Ukrainę.”

Źródło: Zamość, www.zamosconline.pl, 26.05.2010

„Fryderyk Chopin w nokturnach, które pisał niemalże całe życie, wpisywał się doskonale w klimat swoich czasów, ukazując romantyczne obrazy nocy, księżyca i wszelkie związane z nimi odcienie ekspresyjne: liryczne i dramatyczne. Nastrojowość, ton intymny i marzycielski pozwalają pokusić się o stwierdzenie, że to przede wszystkim Chopin wyniósł nokturn na wyżyny poezji, stając się jego najsławniejszym mistrzem - poprzedzała grane utwory wstępem teoretycznym konferansjerka Dominika Matuszak.”

Źródło: Kcynia, www.kcynia.pl, 7.05.2009

„(..)Wykonawcami są najlepsi, młodzi polscy pianiści, którzy mazurki, polonezy i inne utwory mistrza grają na fortepianach koncertowych dostarczanych na miejsce przez nasze biuro – wyjaśniła Dominika Matuszak, prowadząca dzisiejszy koncert w Gnieźnie.”

Źródło: Gniezno, www.informacjelokalne.pl, 5.06.2010

„Później na scenie pojawiła się sama Agata, którą zapowiedziała Dominika Matuszak. Ideą konkursu - jak mówi - jest dotarcie do najdalszych zakątków i wyjście poza salony. Koncerty odbywają się zarówno na placach, targach, ale także w domach kultury i różnego rodzaju salach małych miejscowości. Nowością w roku 2010 będzie to, że koncerty odbywać się będą także poza granicami naszego kraju.”

Źródło: www.kultura.mazury.pl, 27.03.2010

„Koncert rozpoczął się o godzinie 20.00 i poprowadziła go z klasą urocza Dominika Matuszak z Bydgoszczy.”

Źródło: Szamocin, www.wbp.poznan.pl, 3.07.2010,


Gary Guthman Quartet w ramach festiwalu „Ster na Bydgoszcz”

(prowadzenie +organizacja):

„Trzydniowa impreza na Wyspie Młyńskiej, pod nazwą Ster na Bydgoszcz, obfitowała w wyjątkowe wydarzenia, spośród których jednym z najciekawszych był niewątpliwie koncert Gary Guthman Quartet na pokładzie najstarszego w Polsce statku wycieczkowego Jantar, który zacumował przy Moście Zakochanych.

Noc Świętojańska, amfiteatr Opery Nova i jazzowe akordy płynące ponad Brdą na długo pozostaną z tymi, którzy zdecydowali się skorzystać z zaproszenia i spędzić sobotnie popołudnie i wieczór na Wyspie Młyńskiej.

Nad rzeką tego wieczoru unosiły się nie tylko dźwięki trąbki Gary Guthmana, kontrabasu, fortepianu czy szeleszczącej perkusji ale co i rusz brawa, szczelnie wypełniającej amfiteatr i wyspę publiczności, poruszonej tym wyjątkowym koncertem.

Kwartet zagrał kompozycje amerykańskiego trębacza pochodzące w większości z jego najnowszego albumu "Solar Eclipse". Romantyczny temat Di Trevi, przepiękny i wzruszający David's Dream czy też dynamiczny utwór tytułowy z ostatniego fonogramu, doskonale trafiały do, spragnionej dobrej muzyki, publiczności.

Na zakończenie koncertu Gary Guthman zagrał Hejnał Bydgoski i znany wszystkim What a wonderful world Louisa Armstronga, wykazując przy tym swój kunszt wokalny i aktorski, sympatycznie parodiując autora tego utworu.

Każdy z obecnych w tym miejscu i czasie, może pochwalić się znajomym, jak słusznie zauważyła prowadząca koncert Dominika Matuszak, że w miniony weekend nie nudził się specjalnie, ponieważ miał koncert z Garym Guthmanem - refren What a wonderful world śpiewali bowiem wszyscy.”

Źródło: Bydgoszcz, www.e-krajna.pl, 25.06.2012


Artystyczne Dynastie Pomorza i Kujaw (prowadzenie i organizacja)

Organizatorzy chcą pokazać sztukę w wydaniu rodzinnym. To zupełnie nowa propozycja kulturalna. – Zdarza się, że podziwiamy jakiegoś artystę, nie zdając sobie sprawy, że równie utalentowana jest reszta jego rodziny. Bo talent przechodzi z pokolenia na pokolenia. Tym, którzy o nich wiedzą, chcemy przedstawić uzdolnione rody – mówi Dominika Matuszak, organizatorka cyklu

Źródło: Gazeta Wyborcza, czerwiec 2012.r